Náš výběr ložního povlečení ovlivňuje většinou to, jak se nám líbí na oko. Nicméně jedním z nejdůležitějších kritérií je materiál. Ten určuje, jak pohodlně budeme v povlečení usínat a jak snadná bude údržba.

Umělé materiály nepropustí roztoče

Při výběru povlečení bychom měli dát přednost přírodním materiálům. Povlečení totiž přicházejí do přímého kontaktu s naší kůží, takže syntetická vlákna nemusejí být přes všechny inovativní technologie výroby tak komfortní.

K přírodním vláknům patří bavlna, vlna, len, ale také angora, mohér, satén a přírodní hedvábí. Z umělých tkanin můžeme u ložního povlečení najít viskózu, polyester, akryl, elastan či polyamid.

Ze stoprocentního polyesteru se vyrábí mikrovlákno a mikroplyš. Mikrovlákno je hladké a lehké, kdežto mikroplyš je chlupatý a velmi hřejivý. Oba materiály odolávají proti roztočům, proto se hodí pro alergiky. Taky výborně pohlcují vlhkost a pot. Jejich výhodou je odolnost při praní a téměř nulová mačkavost.

Bavlna je prověřená klasika

Základním materiálem pro výrobu ložního prádla je bavlna. Bavlna je prodyšná, pružná a příjemná pro pokožku. Ocení ji lidé s kožními nemocemi a ekzémy. Bavlna je taky dobře odolná a skvěle saje.

Bavlněné povlečení se hodí do každého ročního období. Navíc nám tolik neprovětrá peněženky, takže si můžeme dovolit nakoupit vícero kusů. Jeho nevýhodou je vysoká mačkavost. Musíme ho proto žehlit, případně i škrobit.

Z bavlny se vyrábí i krepové povlečení, které řeší problém s mačkavostí. Nejméně se bude mačkat směs bavlny a polyesteru. Toto povlečení je lehčí a nepotřebuje žehlení. Roste i oblíbenost bavlny deluxe, která je na dotek ještě příjemnější a vyniká lepší odolností.

Ložní povlečení do pohádkové zimy

Kdo se rád zahrabe do teplé a měkké postele, může vsadit na flanelové povlečení. Flanel se vyrábí z hustě tkané bavlny s vysokou gramáží. Díky své hustotě je tkanina více chráněná proti roztočům.

Ještě jemnější a teplejší variantou je mikroflanel. Nemusí se žehlit, prát by se ovšem měl pouze na čtyřicet stupňů převrácený naruby.

Satén je značkou chladivého luxusu

Na popularitě nabírá saténové povlečení, která je neobyčejně jemné a příjemné. Spaní v saténu bude opravdovým potěšení, obzvláště v letních měsících. Satén je totiž chladivý, ale v zimě dokáže rychle zahřát.

Saténové povlečení patří k luxusnějším kouskům, především pokud jde o bavlněný satén. Na trhu jsou také k dostání levnější polyesterové verze. Ty ovšem nemusejí mít tak dobré vlastnosti jako přírodní satén, snadno se ničí a více se mačkají.

Odolnost ložního povlečení určuje jeho hustota

Jednou z věcí, které nás budou zajímat u ložního povlečení, je dostava tkaniny. Zjednodušeně řečeno nám říká, jak hustá a tedy odolná daná látka je. Čím vyšší je číslo dostavy, tím déle nám povlečení vydrží.

Jemnější tkaniny je potřeba prát v šetrném programu. Normálně povlečení pereme nejméně na 60 °C, abychom ho dostatečně vyčistili a zbavili bakterií.

Aby se v povlečení neusazoval prach a mikrobi, musíme ho také pravidelně měnit. Někteří lidé ho ovšem na posteli nechávají i déle než měsíc, což je velmi nepraktické a může být i zdraví škodlivé.

V jakém ložním povlečení nejraději usínáte vy?